28 sierpnia 2016 Udostępnij

Wyciskarki do soków: z czym to się pije?

Wyciskarki do soków nie są jeszcze na pewno elementem wyposażenia każdej kuchni w Polsce, ale moda na zdrowy tryb życia oraz prawidłowe odżywianie się napędza sprzedaż tych urządzeń. Za ich pomocą można uzyskać zdrowe i co najważniejsze, pełnowartościowe soki.

Pytanie tylko, jak kupić odpowiednie dla siebie urządzenie, kiedy wciąż niewiele wiemy o wyciskarkach?

Typy wyciskarek

Soki wyciskać można ręcznie lub mechanicznie i takie są też typy wyciskarek. W urządzeniach ręcznych trzeba po prostu miażdżyć miękkie owoce z wykorzystaniem efektów dźwigni. Takie coś można kupić za kilka groszy i wyciskać na przykład cytryny, ale lepiej jest zaopatrzyć się w urządzenie mechaniczne posiadające napęd elektryczny poruszający jednym lub dwoma wałami ślimakowymi rozdrabniającymi i miażdżącymi surowiec. (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/)

Dlaczego wyciskarka?

Istnieją oczywiście alternatywy dla wyciskarek, na przykład sokowirówki lub po prostu gotowe soki w kartonach dostępne w sklepach. Niestety, produkty kupowane przez nas są dziełem złożonego procesu chemicznego, który sam w sobie niezdrowy nie jest, ale powoduje drastyczne pogorszenie wartości odżywczych soku. Do tego dochodzą jeszcze konserwanty, słodziki i wiele innych rzeczy, które szkodliwe już być mogą. Sok z wyciskarki należy pić w miarę szybko, najlepiej zaraz po przygotowaniu, ale dzięki temu będziemy mieli absolutną pewność, że nie da się uzyskać jeszcze lepszego soku.

Działanie urządzenia

Wybór odpowiedniej dla siebie wyciskarki to kwestia dość skomplikowana. Trzeba wiedzieć, że prawidłowe działanie wyciskarki możliwe jest wtedy, kiedy pracują w niej dwa wały ślimakowe, rozdrabniający i miażdżący. Takie wały muszą mieć odpowiednią siłę pracy, czyli mocny silnik, a do tego muszą być wytrzymałe, by czasem ich efektywność drastycznie nie spadała. Dlatego warto jest kupować urządzenia trochę droższa, ale wytrzymalsze, co też musi odnosić się do sita, na którym oddziela się pulpę od soku.

Materiały

Ważnym elementem są zawsze materiały wykonania wyciskarki. Chodzi tu o dwie kwestie. Najważniejsze jest to, by zastosowane materiały były wytrzymałe i wolne od środków potencjalnie szkodliwych, co zapewnia chociażby ULTEM. Druga kwestia to wygląd. Współczesne wyciskarki są mniejsze i poręczniejsze, dzięki czemu można je spokojnie pozostawić na szafce i ich nie chować.

Robert

Redakcja tsuru.pl